چاپ        ارسال به دوست

همکاری‌های فناورانه ایران و روسیه توسعه یافته است

در نخستین جلسه کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و تاتارستان بر توسعه یافته و گسترده بودن همکاری های فناورانه دو کشور ایران و روسیه تاکید شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی‌مرتضی بی‌رنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی در نخستین جلسه کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و تاتارستان، به سوابق همکاری‌‎های علمی با روسیه اشاره کرد و گزارشی از سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به روسیه و جمهوری تاتارستان سفر مینیخانف رییس جمهور تاتارستان به تهران، ارائه کرد.
وی با بیان خلاصه‌ای از  فعالیت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری با محوریت معاونت بین‌الملل در تعاملات بین‌المللی فناورانه، تصریح کرد: ظرفیت‌های موجود در ستادهای معاونت علمی و فناوری و همچنین نهادهای تابعه برای توسعه همکاری های فناورانه بسیار خوب است.
بی‌رنگ ضمن اشاره به گسترش همکاری‌های علمی و فناوری با روسیه و تشکیل کمیسیون عالی همکاری‌های فناوری با روسیه، بر اهمیت کارگروه‌ همکاری‌های منطقه‌ای که ذیل کمیسیون مذکور ایجاد گردید و نخست‌وزیر تاتارستان رییس طرف روسی آن می‌باشد، تاکید کرد.

توسعه همکاری‌های فناورانه بین ایران و تاتارستان ضروری است
در ادامه این جلسه، کریمف معاون صنعت و تجارت تاتارستان، ضمن تشکر و قدردانی از هیات ایرانی و اشاره به سفر آقای مینیخانف به تهران و مشهد (فروردین 1396)، بر اهمیت همکاری‌های علمی و فناوری در زمینه‌های مختلف نانو، بایو، انرژی، نفت، گاز و غیره، همکاری‌های آکادمی علوم تاتارستان و دانشگاه فدرال کازان با مرکز همکاری‌های علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی، تاکید کرد.
نمایندگان مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری، پارک فناوری پردیس، دانشگاه شهید بهشتی از طرف ایران و نمایندگان دانشگاه آکادمی علوم تاتارستان، دانشگاه فدرال کازان و شرکت کاماز از سوی طرف تاتاری در زمینه سوابق و موضوعات دارای ظرفیت همکاری دوجانبه بحث و گفت و گو کردند.

امضای پروتکل نخستین جلسه کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و تاتارستان
در پایان این جلسه، پروتکل اولین جلسه کاری جلسه کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و تاتارستانبه امضاء رسید.
در این پروتکل، ضمن اشاره بر گسترش همکاری‌های دوجانبه علمی و فناوری در زمینه‌های نانو، بایو، انرژی، پزشکی، دانشگاهی و غیره، بر برگزاری دومین جلسه کارگروه در سال 2018 در جمهوری تاتارستان و تهیه برنامه اجرایی این کارگروه تا اول ماه ژوئن 2017 تاکید شد.
از طرف معاونت، مهندس علائی مدیرکل دفتر تبادل فناوری و از طرف وزارت صنعت و تجارت تاتارستان،  وزیر برای پیگیری و آماده سازی برنامه اجرایی این کارگروه تا اول ماه ژوئن 2017 انتخاب شدند.

منبع: سایت معاونت علمی و فناوری


١٢:٥٨ - دوشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٢٤٦٧    /    تعداد نمایش : ٥٣٣